Головне меню

Новини

З 14 по 17 листопада 2023 року на базі Закарпатського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України відбувся науково-практичний семінар фахівців Експертної служби МВС що проводять судову портретну та фототехнічну експертизу на тему «Проблемні питання фототехнічної і портретної експертизи та шляхи їх вирішення», який проходив у с. Шаян Закарпатської області.


Корисні посилання
 
 
 

Судова трасологічна експертиза за експертною спеціальністю 4.1 «Дослідження слідів людини та слідів тварини»

11.07.2019

Головними завданнями цього виду трасологічної експертизи є ідентифікація взуття, яким залишені сліди, встановлення особливостей пересування людини; ідентифікація людини за слідами тильної сторони кисті, нігтів, передпліччя та плеча, колін, ліктів, а також відбитків лоба, губ, щік та ін.; встановлення, внаслідок якої дії залишені сліди зубів, які особливості має зубний апарат, яким залишено слід, встановлення конкретної частини зубного апарату певної особи, якою залишені сліди зубів; встановлення механізму взаємодії об'єкта з одягом, одягом з якого матеріалу залишені сліди, встановлення конкретного екземпляру одягу (рукавичок), яким залишені сліди, виявлені на місці події, механізму утворення слідів крові, інше.

Експертиза слідів взуття

Орієнтовний перелік питань, що вирішуються:

 1. Чи є на даній поверхні (даному предметі) сліди взуття та чи придатні ці сліди для ідентифікації або визначення їх родової (групової) належності?
 2. Чи залишені сліди даним взуттям, вилученим у певної особи?
 3. Одним і тим же чи різним взуттям залишені сліди, виявлені в різних місцях?

Вимоги до матеріалів, які необхідно представити експертові для проведення дослідження.

Коли об'єктом експертизи є зліпок (відбиток) сліду взуття, то експерту, крім цього об'єкта, направляється і саме взуття. В цьому випадку порівняльні зразки виготовляються експертом.

Взуття направляється на дослідження в тому вигляді, в якому воно було виявлене. Якщо взуття після події і до моменту вилучення носилося або ремонтувалося, то про це обов'язково зазначається в постанові про призначення експертизи.

Зліпки упаковуються в коробки, при цьому обов'язково прокладаються декількома шарами паперу, м'якого картону, тканини, іншим, з метою виключення їх пошкодження. Відкопійовані сліди упаковуються в паперові конверти та зберігаються в темному сухому місці. Сліди на об'єкті-носії упаковуються в коробки, при цьому поверхня зі слідом не повинна контактувати з верхніми клапанами коробки. Для цього, в залежності від розмірів і матеріалу предмета-носія, його краї необхідно закріпити між дерев'яними дощечками (шматками щільного картону) або в картонну полосу (з щільного картону) так, щоб його кути кріпилися в підготовлених отворах.

Експертиза слідів рельєфу шкірних покривів людини

Орієнтовний перелік питань, що вирішуються:

 1. Чи придатний слід для ідентифікації особи?
 2. Чи є виявлені сліди результатом контакту босих ніг людини?
 3. Чи є на даній поверхні невидимі сліди босих ніг?
 4. Чи придатні для ототожнення сліди ніг?
 5. Чи не залишені сліди босих ніг даною особою?

Вимоги до матеріалів, які необхідно представити експертові для проведення дослідження.

Сліди шкірних покривів найкраще вилучати з предметом-носієм або частиною; у разі неможливості такі сліди копіюються на дактилоплівку, об'ємні сліди за допомогою полімерних мас, які забезпечують передачу мікрорельєфу.

Важливо враховувати, що сліди шкіряних рукавичок в ряді випадків можуть бути схожими на відбитки шкірного покриву людини. В слідах рукавичок зазвичай відображуються ознаки, що дозволяють відрізнити їх від шкірного покриву людини: шви, різні візерунки вишивки, рядки тощо.

Вдавлені відбитки різних ділянок шкірного рельєфу (ліктів, колін, нігтів, кистей рук) зручніше отримувати на м'якому пластиліні, полімерних масах.

Експертиза слідів зубів

Орієнтовний перелік питань, що вирішуються:

 1. Чи не є виявлені сліди наслідком контакту зубного апарату?
 2. Зубами людини чи тварини залишені сліди?
 3. Чи не залишені сліди зубів на предметі або тілі людини зубами певної особи?
 4. Внаслідок якої дії щелеп (надкус, перекує), при якому положенні та яким боком були нанесені сліди зубів?
 5. Якщо сліди зубів залишені людиною, то чи придатні вони для ототожнення?
 6. Які особливості є в зубному апараті людини, яка залишила сліди? (дане питання вирішується комплексною експертизою - трасологічною та судово-медичною).

Вимоги до матеріалів, які необхідно представити експертові для проведення дослідження.

Сліди зубів вилучаються з об'єктами-носіями (з продуктами харчування, з жувальною гумою, з ділянками шкіри трупа потерпілого (вилучається судово-медичним експертом), з предметами (недопалки, пломби, металеві ковпачки від пляшок).

Упакування здійснюється в коробки та інші ємності (що виключають пошкодження об'єктів), попередньо об'єкти обгортаються фольгою. Зберігати в холодильнику, в ємності з водою, коробці з льодом, продукти, що швидко псуються - в 0,5% розчині формаліну.

На дослідження направляються: предмети, на яких виявлені сліди зубів; якщо предмет не може бути вилучений - зліпки з полімерних мас, якщо неможливо виготовити зліпки, то масштабні знімки.

У якості порівняльних зразків виступають зліпки, виготовлені із зубів підозрюваного зубним лікарем або техніком у присутності слідчого або оперативного працівника та понятих. При цьому обов'язково виготовляються сліди надкусу та відкусу. Відбір порівняльних зразків здійснюється на пластилін, віск, інші аналогічні матеріали.

Експертиза слідів одягу

Орієнтовний перелік питань, що можуть бути вирішені:

 1. Чи є виявлені сліди слідами одягу?
 2. Який вид матеріалу одягу відобразився в слідах?
 3. Які дефекти виробничого походження, зношеності або ремонту відобразилися в слідах одягу?
 4. Чи не залишені сліди конкретним екземпляром одягу?
 5. Чи не залишені сліди ногами людини в панчохах (шкарпетках)?
 6. Чи придатні сліди для ідентифікації?
 7. Чи не залишені сліди даною особою та даними шкарпетками (панчохами)?
 8. Рукавичками якого типу залишені сліди?
 9. Чи відобразилися в слідах рукавичок певні особливості?
 10. Чи не залишені сліди рукавичками, вилученими у даної особи?

Вимоги до матеріалів, які необхідно представити експертові для проведення дослідження.

На дослідження необхідно надати сліди одягу. В якості експериментальних зразків:

а) власне одяг, який був на підозрюваному в момент залишення слідів;

б)для дослідження слідів ніг у шкарпетках або панчохах - надати пофарбовані відбитки слідів ніг у шкарпетках або панчохах та відбитки босих ніг. Крім цього, представляються власне панчохи (шкарпетки), які були на ногах підозрюваного в момент залишення слідів;

в) для дослідження слідів рукавичок - рукавички, які були на руках підозрюваного в момент залишення слідів.

Експертиза слідів ніг (лап) та зубів тварин

Експертиза слідів ніг (лап) та зубів тварин проводиться з метою ідентифікації конкретної тварини за слідами її ніг (лап) та зубів.

Орієнтовний перелік питань, що вирішуються даною експертизою:

 1. Чи залишені дані сліди ногами (лапами), зубами даної тварини?
 2. Чи залишені сліди підков коня даними підковами?

Вимоги: на експертизу направляються зліпки слідів ніг (лап), виявлених на місці події. Як порівняльні матеріали надаються експериментальні зліпки слідів ніг (лап), яка ідентифікується, якщо слід об'ємний, або відбитки ніг (лап), якщо слід поверхневий.

Якщо сліди залишені ногами підкованого коня, то після виготовлення порівняльних зліпків підкови слід зняти і також направити експертові.

Більше інформації про види досліджень за посиланням:

http://ndekc-zakarpattya.org/