Головне меню

Новини

З 14 по 17 листопада 2023 року на базі Закарпатського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України відбувся науково-практичний семінар фахівців Експертної служби МВС що проводять судову портретну та фототехнічну експертизу на тему «Проблемні питання фототехнічної і портретної експертизи та шляхи їх вирішення», який проходив у с. Шаян Закарпатської області.


Корисні посилання
 
 
 

Судова експертиза матеріалів, речовин та виробів за експертною спеціальністю 8.4 «Дослідження нафтопродуктів і пально-мастильних матеріалів»

18.07.2019

Об’єкти дослідження: 1) сліди речовин розподілених в масі різноманітних предметів-носіїв (кіптява, пожежне сміття);

2) поверхневі нашарування на предметах-носіях;

3) індивідуальні об’єми в конкретних ємностях – пляшки, каністри, бочки (рідини світлих нафтопродуктів, сировина нафтопереробної промисловості).

Орієнтовний перелік питань, що вирішуються експертизою нафтопродуктів і пально-мастильних матеріалів:

1. Чи є на наданому на дослідження предметі-носії «назва предмету» «вилученої….» сліди нафтопродуктів та пально-мастильних матеріалів? Якщо є, то які саме?

2. Чи мають дані нафтопродукти матеріали спільну родову (групову) належність?

Важливо: До специфічних ознак НП відносять їх низьку стабільність від моменту виробництва до надходження на експертне дослідження. Найбільших змін зазнають НП і ПММ, що знаходяться в негерметичних ємностях, на поверхні чи в масі різних предметів. Відповідно до цього виникає необхідність упаковувати рідкі НП в чистий, сухий, хімічно інертний посуд (скло), заповнюючи 90% об’єму та закупорювати пробками із речовин що не розчиняються в НП. Для порівняльного дослідження важливо відбирати середні проби речовини (рідини).

При огляді місця події за фактом пожежі (підпалу) особливу увагу звертати на пошкоджені ємності, розбиті пляшки, скло з-під пляшок із залишками маслянистих рідин. При можливості рідину вилучаємо піпеткою, пакуємо в чисту, суху скляну тару. Залишки рідини рекомендується вилучати на марлевий тампон, але при цьому для дослідження необхідно надати його контрольний зразок. Допускається вилучення ємностей та їх фрагментів. Не рекомендується марлеві тампони зі змивами, зразки кіптяви пакувати в папір, картон та інші матеріали з високою сорбційною здатністю.

Слід пам’ятати, що полімерні речовини, які піддавалися термічній дії можуть бути джерелами співекстрактних (фонових) речовин, що ускладнює виявлення та дослідження слідових кількостей НП.

Увага!!! Дослідження нафтопродуктів та пально-мастильних матеріалів потребує руйнівних методів дослідження, тому у постанові про призначення експертизи повинен бути дозвіл на повне або часткове знищення та зміни властивостей об’єкту дослідження.

УВАГА!!! Якщо особа, яка призначає експертизу чи дослідження, відчуває труднощі у визначенні даних, про які треба повідомити експерта, або у формулюванні питань, їй слід проконсультуватись з експертом (спеціалістом).

Більше інформації про види досліджень за посиланням:

http://ndekc-zakarpattya.org/