Головне меню

Новини

9 вересня 2023 року в Ужгороді за ініціативи ГО  «Strong Race», Закарпатської обласної військової адміністрації та Ужгородської міської ради відбувся патріотичний забіг з перешкодами Strong Race, в якому прийняв участь завідувач сектору автотехнічних досліджень  відділу автотехнічних досліджень та криміналістичного дослідження транспортних засобів  Закарпатського НДЕКЦ МВС Ярослав Тегза.

Учасникам, які подолали всі перешкоди і фінішували, було вручено медалі, а голова Закарпатської ОВА Віктор Микита особисто подякував за участь.

Захід до Дня фізичної культури та спорту провели на підтримку програми підготовки населення до національного спротиву та ветеранської спільноти. Усі кошти, виручені з події, передадуть на підтримку Збройних Сил України. Фотоальбом.


Корисні посилання
 
 
 

Важлива праця судового експерта

16.09.2019

Судові експерти відіграють надзвичайно важливу роль у розкритті злочинів, оскільки висновок експерта є важливим доказом у суді. За роки економічних і політичних реформ у державі значну увагу приділено створенню ефективного механізму проведення судових експертиз і експертних досліджень.

Закарпатський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр Міністерства внутрішніх справ України є державною спеціалізованою установою судової експертизи та входить до Експертної служби МВС, що належить до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України. Основним завданням Експертної служби МВС є проведення судової експертизи в кримінальних, адміністративних, цивільних та господарських справах, а також досліджень у позасудовому провадженні за матеріалами оперативно-розшукової діяльності та інших процесуальних дій, виконання інших робіт у межах своєї компетенції. Проведення експертних досліджень здійснюється на принципах законності, незалежності, об’єктивності і повноти дослідження.

Нещодавно колектив Закарпатського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України очолив новий керівник — Попельський Олександр Миколайович. Його новітнє бачення розвитку Центру, за чотири місяці роботи з моменту призначення, вже принесло перші позитивні результати та надихнуло колектив на досягнення нових вершин. Тому, ми вирішили взяти у нього інтерв’ю і задати декілька питань.

— Олександре Миколайовичу, хто такі судові експерти та які функції виконує Закарпатський НДЕКЦ МВС України?

— У нашому Центрі щодня ведеться кропітка судово-експертна та науково-дослідна робота. Працівники Центру проводять судові експертизи, результати яких, допомагають розкривати злочини, скоєні на території як Закарпатської області так і за її межами. Судові експерти виконують значний та відповідальний обсяг роботи, пов’язаний з наданням слідчим і працівникам оперативних служб кваліфікованої допомоги для виявлення, фіксації та вилучення речових доказів і слідів вчинених злочинів. За підтримки Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України та завдяки кваліфікованим та професійним фахівцям ми маємо можливість надавати якісні послуги правоохоронцям та населенню.

— Як Ви бачите стратегію розвитку Закарпатського НДЕКЦ МВС та які перші кроки вже зроблені з моменту Вашого призначення на цю посаду?

Сьогодні Закарпатський НДЕКЦ МВС є найпотужнішою експертною установою в Закарпатті, основним нашим завданням є збереження цього позитивного іміджу та примноження здобутків. Деякі напрямки діяльності Центру потребують посиленої роботи, чим ми і займаємося. Однак, за останній період роботи ми вже збільшили такий важливий показник, як інтенсивність судово-експертного забезпечення, при цьому його ефективність залишається на високому рівні. Також, нещодавно Закарпатський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України отримав атестат про акредитацію відповідно до вимог ДСТУ ISO/ІЕС 17025:2006 (ISO/ІЕС 17025:2005) у сфері: комп’ютерно-технічні дослідження: пошук інформації на цифрових носіях за встановленими параметрами. Завдяки акредитації за міжнародним стандартом ISO/IEC 17025 експертизи та експертні дослідження визнаються різними країнами світу, ЄС та США. Сьогодні, у Центрі створена необхідна матеріально-технічна база, і тому проводимо підготовку для акредитації й інших напрямків досліджень. НДЕКЦ потребує постійного вдосконалення, тому основним із пріоритетних напрямків наразі є впровадження нових напрямів експертних досліджень.

— Які види судової експертизи може проводити Закарпатський НДЕКЦ МВС та які з них є найбільш популярними?

— Наразі у Центрі проводяться судові експертизи за 32 експертними спеціальностями, з якими більш детально можна ознайомитися на сайті Закарпатського НДЕКЦ МВС. Ми проводимо такі види судових експертиз як: почеркознавча та лінгвістична, технічна експертиза документів, експертиза зброї, трасологічна, вибухово-технічна, фототехнічна експертиза, портретна та голографічних зображень, матеріалів, речовин та виробів, біологічна, інженерно-транспортна, будівельно-технічна, земельно-технічна, пожежно-технічна; комп’ютерно-технічна, економічна, товарознавча, автотоварознавча та мистецтвознавча. Найпопулярнішими сьогодні є експертиза зброї, інженерно-транспортна експертиза, технічна експертиза документів, експертиза матеріалів, речовин та виробів, товарознавча, а також автотоварознавча

— Чим цікавий Ваш Центр для пересічного громадянина?

— Більша частина роботи Центру націлена на забезпечення надання послуг громадянам. Так, наприклад, в Центрі проводяться дослідження з визначення ринкової вартості автотранспорту; оцінки відновлювального ремонту та вартості матеріального збитку, заподіяного власникові автотранспорту; обставин і механізму дорожньо-транспортних пригод; технічного стану транспортних засобів; визначення об’єму двигуна; дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності підприємств установ і організацій; встановлення культурної цінності об’єктів, їх орієнтовну вартість та вік виготовлення; виявлення та поновлення інформації з жорстких дисків та флеш-накопичувачах; відстріл та перевірка технічної справності зброї; визначення справжності документів, посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, бланків, банкнот національної та іноземної валюти, встановлення способів друку; дослідження пломб та встановлення автентичності підписів та рукописного тексту. Також, частина платних послуг припадає на обслуговування територіальних сервісних центрів МВС, що розташовані по всій області, в яких працюють наші судові експерти за напрямком комплексного дослідження транспортних засобів.

— Чи дозволяє матеріально-технічна база проводити наукові дослідження, які б відповідали сучасним вимогам?

— Як я вже зазначав раніше, наш Центр отримав атестат про акредитацію відповідно до вимог ДСТУ ISO 17025:2006 "Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій”. Окрім цього, Центр оснащений найкращими науково-технічними засобами та аналітичним обладнанням. Наприклад, функціонує відділ дослідження матеріалів, речовин і виробів, яким по суті являється найсучасніша хімічна лабораторія. У цьому відділі проводяться спеціальні види експертних досліджень, зокрема наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів; спеціальних хімічних речовин; нафтопродуктів і пально-мастильних матеріалів; спиртовмісних сумішей; сильнодіючих і отруйних речовин. В той же час, це ж обладнання абсолютно придатне і для проведення наукових досліджень, які, безумовно, слід розвивати в Центрі.

— Яка саме проводиться наукова робота у Центрі?

— Декілька працівників нашого Центру мають наукові ступені кандидатів наук, а також є багато працівників, які здобувають науковий ступінь кандидата наук. Крім цього, співпраця з вищими навчальними закладами також сприяє розвитку наукової діяльності Центру. З початком нового навчального року ми плануємо збільшити кількість спільно організованих заходів з Державним вищим навчальним закладом «Ужгородський національний університет», що дозволить творчо розвиватися і нашим експертам, і молодим науковцям університету. Також збільшиться кількість наукових публікацій та інших цікавих продуктів спільної науково-дослідницької діяльності. А також, працівники Центру беруть активну участь в науково-практичних заходах (науково-методичних симпозіумах, семінарах, конференціях). Судові експерти залучаються до проведення занять, тренінгів у різних навчальних закладах області. Частими гостями Центру є ужгородські школярі та студенти окремих факультетів університету.

— І на останок, Олександре Миколайовичу, скажіть кілька слів для населення.

— Хочеться побажати, щоб над Україною завжди було мирне небо, у сім’ях панувала злагода і достаток, а кількість злочинів зменшилася. Однак, з нашого боку, ми зробимо все для того, щоб задовольнити Ваші потреби та відстояти справедливість та законність, що і є нашим основним завданням.

Матеріали видання "РІО Закарпатська народна газета"