Головне меню

Новини

Колектив Закарпатського НДЕКЦ МВС щиро вітає працівників підрозділів кадрового забезпечення МВС України з професійним святом! Бажаємо високих успіхів у професійній діяльності, нових досягнень, яскравих трудових буднів, поваги в колективі, гідної олати праці, добробуту в родинах та міцного здоров'я!


Корисні посилання
 
 
 

СУД ПРИСЯЖНИХ ЗА АНГЛО-АМЕРИКАНСЬКОЮ (КЛАСИЧНОЮ) МОДЕЛЛЮ: СУТНІСНІ ОЗНАКИ

17.06.2020

Стаття присвячена дослідженню сутнісних ознак англо-американської (класичної) моделі суду присяжних. 

Аргументовано, що впровадження класичної моделі суду присяжних має своєю першопричиною взаємне шанобливе правовідношення між державою та громадянським суспільством з високим рівнем правової свідомості. Визначено, що європейська модель суду присяжних є альтернативою класичній моделі, проте серед сучасних науковців побутує думка, що такий різновид здійснення судочинства не може розглядатися як суд присяжних, функціонування якого передбачає розмежування повноважень професійних суддів і присяжних у судовому засіданні. Встановлено, що існування суду присяжних з погляду англо-американської правової моделі є стратегічно важливим в аспекті запобігання судовій помилці. Визначено, що однією з особливостей класичної моделі суду присяжних є наявність у судовій системі як професійних суддів, так і присяжних, а також чітке розмежування компетенції суддів і присяжних. У ході дослідження зроблено висновок, що рішення присяжних у більшості країн, які використовують англо-американську модель суду присяжних, не повинно бути вмотивованим, присяжні не повинні пояснювати прийняті ними рішення незалежно від його змісту (обвинувального чи виправдовувального) на відміну від європейської моделі суду присяжних (в аспекті забезпечення права на справедливий суд). Встановлено, що безперечним позитивом суду присяжних англо-американської (класичної) моделі є те, що рішення по справі приймається колегіально, таким чином зменшуючи ризик неправомірного впливу. Визначено, що недоліками здійснення судочинства за участю присяжних незалежно від моделі суду присяжних є відсутність у таких осіб юридичної освіти, непрофесійний підхід до вирішення судової справи, а також те, що присяжні часто виносять вердикти на основі емоційного сприйняття ситуації, що є предметом судового засідання.

Коцкулич В.В. Суд присяжних за англо-американською (класичною) моделлю:сутнісні ознаки / В.В. Коцкулич, С.С. Берч// Електронне наукове видання «Порівняльно-аналітичне право».  – 2020. – №1. – С. 621 – 623.

Посилання на статтю:

http://pap.in.ua/1_2020/156.pdf